Neden Bosna-Hersek’te Eğitim

Neden Bosna-Hersek’te Eğitim

Neden Bosna-Hersek’te Eğitim, Birbirinden avantajlı yönleri ile Bosna Hersek'te eğitim görmek öğrenciler için bulunmaz bir fırsat olmuştur. ECTS kredi...

Neden Bosna-Hersek’te Eğitim

Birbirinden avantajlı yönleri ile Bosna Hersek’te eğitim görmek öğrenciler için bulunmaz bir fırsat olmuştur. ECTS kredi transfer sisteminin cazip hale getirdiği eğitim sistemi Bologna standartları ile birleşince Bosna’yı eğitim için bulunmaz bir ülke haline getiriyor. Bosna Hersek’ten alınan lisans diplomasının hemen hemen tüm dünyada geçerliliği mevcuttur. Böyle bir diploma ile hayata atılmak için yapmanız gereken Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi avantajları ile tanışmak.

Bosna Hersek üniversitelerinde okurken harç, barınma ve aylık ihtiyaçların karşılanması için yapılacak harcamalar diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında, büyük oranda çok daha az bir meblağ tutacaktır. Bosna Hersek’te yapılacak harcamaların, Türkiye’deki üniversite eğitimi için yapılan harcamalara yakın olduğu söylenebilir.

Kayıt olunan bölüme göre Euro arasında değişebilen harçlar haricinde, yurtların sahip olduğu imkanlar da yüksek bir standarda sahiptir. Yurtlarda 2 veya 4 kişilik odalarda kalan öğrencilere kat başına 4-5 banyo tuvalet düştüğü gibi, bazı yurtlarda odaların kendine ait bir banyosu da bulunmaktadır. Kahvaltı ücreti dışında aylık ortalama 140-170 Euro olan yurt ücretleri, kız ve erkek öğrencilere göre de küçük değişiklikler gösterebilmektedir.

Avrupa Kredi sistemi üyesi olan Bosnahersek üniversitesi öğrencileri 2-3 kişi bir araya gelerek kendilerine ev tutmaktadır. Bu şekilde kişi başına ödenen meblağ, yaklaşık olarak yurt ile aynı seviyeye inmektedir. Ayrıca ülkemizdeki üniversite öğrencileri Bosnahersek üniversitelerine yatay geçiş yaptığında da diğer öğrenciler gibi yurt ve kiralık ev seçenekleri dışında, ek gelir için eşyalı odalarını kiraya veren Bosnalı aileler ile iletişime geçebilmektedir.

Avrupa Üniversiteler Birliği çatısı altındaki Bosna Hersek üniversitelerinde okurken yapılacak aylık harcamalar, şüphesiz kişinin gelirine göre değişmektedir. Ancak ihtiyaca göre farklılık gösteren aylık giderlerin yaklaşık olarak 250-350 Euro aralığında olacağı söylenebilir.

Herhangi bir Bosnahersek üniversitesine geçiş yapmak isteyenlerin ilk önce sağlık sigortası yaptırması istenir ancak bu sağlık sigortaları için istenen ücret de oldukça cüzi bir meblağdır. Böylece üniversite denkliği olduğu için seçilen Bosna Hersek yükseköğretim süresince bir sağlık problemi yaşanması durumunda, öğrencinin muayene olma hakkı da olacaktır.

Bologna ve Bosna Hersek Üniversiteleri

2003 yılında Bologna Kriterleri kapsamına girmiş olan Bosna Hersek üniversiteleri, yurtdışı denklik sistemine statüsüne de sahip olmuştur. Mesleki ve akademik eğitim programlarında büyük bir hareketlilik yaşanmasını sağlayan bu süreç, Avrupa Kredi Sistemi ve Avrupa Üniversiteler Birliği bünyesine giren Bosnahersek üniversitesine geçiş yapanların sayısını arttırmıştır. Yurtdışı denklik sistemine dahil olan Saraybosna Üniversitesi eğitiminiz ile kariyerinizin kısa süre içerisinde parlamasını ve Bosnahersek üniversitesi eğitiminizi bir Avrupa kentinde yaparak vizyonunuzun gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Eğitim yolunda Bosna’nın üyesi olduğu kuruluşlar…
ENQA(Yükseköğretimde Avrupa Kalite Güvence Birliği)
ENQAESU(Avrupa Öğrenci Birliği)
ENQAEUA(Avrupa Üniversiteleri Birliği)
ENQAEURASHE(Avrupa Yükseköğretim Kurumları Birliği)
ENQABu kurumlardan farklı olarak Avrupa Konseyi (UNESCO-CEPES OECD Ekonomi İşbirliği ve Kalkınma Örgütü)
ENQABUSINESS EUROPE (Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu)

Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!